Asi on usus – Roger Bannisteri lugu

dark logo

Mistahes märkimisväärse asja saavutamise puhul räägitakse sageli eneseületamisest. Mida eneseületamine tähendab? Minu arvates tähendab see seda, kui inimene saadab korda midagi, millega ta pole varem hakkama saanud ning kasutab oma võimeid tasemel, milleni ta varem ei ole küündinud.

Fakt on see, et kõigil on olemas võimed, et tegutseda senisest paremal tasemel, kuid enamik meist ei teadvusta seda. Nad on teiste inimeste kaasabiga sisendanud endale, et nad pole millekski enamaks võimelised ning tekitanud endale psühholoogilise barjääri.

Aga kuidas seda barjääri ületada? Selleks on vaja enesekindlust ja eelkõige on vaja selleks usku.

Üks kuulsamaid saavutusi individuaalspordialade ajaloos kuulub Roger Bannisterile, kes oli esimene inimene, kes jooksis 1 miili alla 4 minuti. Ta on ideaalne näide sellest, kuidas usk ning teatud tulemuse eeldamine võivad eduni viia.

1946. aastal õppis Bannister Oxfordi Ülikoolis meditsiini ning kulutas kõik vabad hetked keskmaajooksu treeningutele. Sel ajal oldi arvamusel, et on võimatu joosta 1 miili alla 4 minuti. Roger uskus, et see on võimalik ja et tegemist on lihtsalt ühe järjekordse rekordiga, mida saab ületada. Roger osales medalisoosikuna 1952. OM-l, kuid jäi esikolmikust välja ning oli ülimalt pettunud ning kaalus jooksmisest täielikult loobumist. Kuid kuna jooksmine oli tema unistus, otsustas Roger edasi pingutada ning seadis endale veelgi ambitsioonikama eesmärgi olla esimene, kes jookseb miili alla 4 minuti.

Heade jooksjatest sõprade Chris Brasheri ja Chris Chataway abiga, lõi Roger enda eesmärgi täitmiseks strateegia. Brasher ja Chataway pidid hoidma rekordi löömiseks vajalikku kiirust. Kuna kumbki neist ei olnud võimeline jooksma tervet distantsi vajalikus tempos, siis jooksid nad vahetustega.

1954. aastal oli aeg üritada võimatut ning Roger otsustas seda teha Iffley Road-l Inglismaal. Kohale oli tulnud palju pealtvaatajaid ja fotograafe. Kui kõlas stardipauk, asus Chris Brasher võistlust juhtima ning tempot seadma. Bannister oli kohe tal kannul ning Chataway hoidis 3. kohta. Seejärel asus Chataway võistlust juhtima ning tempot tegema. Bannister hoidis teist kohta, kuid 250 jardi enne lõppu sprintis ta ette, ületas finiśijoone ning varises kurnatuna kokku. Kui tehti teatavaks tema aeg, möirgas rahvas vaimustustest. Roger oli jooksnud 1 milli ajaga 3:59:04 – ta oli esimene, kes oli suutnud midagi sellist teha.

Roger Bannister uskus enda eesmärgi täitmise võimalikkusesse ning eeldas, et ta on võimeline rekordit ületama. Ta ületas füüsilise ja psühholoogilise barjääri nii enda kui ka paljude teiste jaoks – juba 46 päeva hiljem jooksis Bannisteri rivaal Landy rekordiks 3.58 ja tänaseks on rekordit parandatud kokku umbes 17 sekundit.

Henry Ford: “Usud, et suudad või usud, et sa ei suuda – mõlemal juhul on sul tõenäoliselt õigus.”

Bring structure to your work

Scoro pushes and pulls your information to and from different apps, so you’re finally in charge of the whole workflow.

Try for free

Teised populaarsed postitused