Õpitud abituse sündroom

dark logo

Dr. Martin Seligman (Pensyllvania Ülikool) uuris rohkem kui 25 aastat fenomeni, mida ta nimetas “õpitud abituseks” (learned helplessness). Seligman intervjueeris ning uuris tuhandeid inimesi ning jõudis järeldusele, et rohkem kui 80% rahvastikust põeb õpitud abituse sündroomi, mis teatud juhtudel väljendub ka väga kõrgel tasemel.

Inimesed, kes õpitud abituse sündroomi all kannatavad, tunnevad, et nad ei ole võimelised enda eesmärke saavutama või enda elu kvaliteeti parendama. Kõige sagedadamini on sündroomi sümptomiteks sõnad “ma ei suuda”. Mil iganes nendele inimestele antakse võimalus või uus eesmärk, vastavad nad koheselt: “Ma ei suuda.” Seejärel loevad nad ette terve rea põhjuseid, miks mingi eesmärgi või sihi saavutamine pole nende jaoks võimalik.

“Ma ei suuda karjääriredelil ronida. Ma ei suuda paremat töökohta hankida. Ma ei suuda raha kokku hoida. Ma ei suuda kaalust alla võtta. Ma ei suuda enda äriga alustada. “

Mis iganes sihiks ka ei oleks, neil leidub alati mingi piirav põhjus, mis koheselt tõmbab nende potentsiaalile pidurid peale. See ajab lühisesse igasuguse tahtmise seada endale uut eesmärki või muuta hetkeolukorda.

Henry Ford tegi selle kohta samuti ühe kuulsa tähelepaneku: “Mõtled, et suudad või mõtled, et ei suuda – mõlemal juhul on sul ilmselt õigus.”

 

Sündroomist vabanemine

Õpitud abituse sündroomi põhjustavad tavaliselt destruktiivne kriitika, mida kogetakse lapsepõlves, negatiivsed kogemused kasvueas ning läbikukkumised täiskasvanuna. Viis, kuidas saada üle kalduvusest ennast alahinnata, on alustada väikestest eesmärkidest, planeerimisest ning igapäevaselt eesmärkide kallal töötamisest. Sellisel viisil kogud vaikselt enesekindlust enda ja enda võimete suhtes ning võid minna edasi suuremate eesmärkide juurde. See on nagu lihase kasvatamine – alguses pead alustama väikestest raskustest, et jõuda suuremateni. Aja möödudes muutuvad sinu kahtlused ning hirmud väiksemaks ning julgus ning enesekindlus kasvavad, muutudes sinu mõtlemises domineerivaks.

Peagi on sul juba mõningaid edulugusid ette näidata ning sa muutud peatamatuks.

Teised populaarsed postitused